ASUS Zenfone Go (asus-zb245kg)
Appearance
| There are two variants of Zenfone Go, a Mediatek (Z00VD) and Snapdragon (ZB551KL, ZB452KL). This wiki page is for the Snapdragon variant - ZB452KG. |
| This device is supported as part of a generic port. Refer to Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212) for installation instructions and more information. |
| This device is marked as not booting. |
| Manufacturer | Asus |
|---|---|
| Name | Zenfone Go (Qualcomm) |
| Model | zb452kg |
| Released | 2016 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212) |
| CPU | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A7 |
| GPU | Qualcomm® Adreno™ 302 |
| Display | 480 x 854 IPS LCD |
| Storage | 8 GB |
| Memory | 1 GB |
| Architecture | armv7 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 5.1.1 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android 5.1.1 |
| postmarketOS | |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
| Generic port | Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212) |
Contributors
Maintainer(s)
Device owners
What works
What doesn't work
What is untested
How to enter flash mode
- Fastboot: Hold down the volume up button and turn on your phone.
- Recovery: Same method as entering fastboot, just hold down a volume down button.
Uart
On bottom side of main board:
Uart: on the left RX, on the right - not confirmed
See also
- Thanks for page counterpart style source to Danct12