Apple iPhone 3GS (apple-n88)
Appearance
| This device is marked as not booting. |
|
iPhone 3GS | |
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| Name | iPhone 3GS |
| Codename | apple-n88 |
| Released | 2009 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Samsung S5L8920 (APL0298) |
| CPU | Single-core 600 MHz ARM Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Display | 320x480 IPS LCD (3.5") |
| Storage | 8/16/32 GB |
| Memory | 256 MB |
| Architecture | armv7 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
iPhone OS 3.0 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
iPhone OS |
| FOSS bootloader | no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |