Ayaneo Pocket S2 (ayaneo-pocket-s2)
Appearance
|
AYANEO Pocket S2 Pro with Retro Power style | |
| Manufacturer | AYANEO |
|---|---|
| Name | Pocket S2 (Pro) |
| Codename | ayaneo-pocket-s2 |
| Model | AYANEO Pocket S2 (Pro) |
| Released | 2025 |
| Type | handheld |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (SM8650-AC) |
| Display | 1440x2560 @ 60 Hz, 6.3" |
| Storage | 256 GB / 512 GB / 1 TB (Pro) |
| Memory | 6 GB / 12 GB / 16 GB (Pro) |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 14 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android |
| FOSS bootloader | no |
| postmarketOS | |
| Category | testing |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
yes |
pmOS kernel The kernel version that runs on the device's port. |
7.0.0 |
| Device package | device-ayaneo-pocket-s2 |
| Kernel package | linux-ayaneo-pocket-s2 |
| Firmware package | firmware-ayaneo-pocket |
Initial MR Initial merge request. |
pmaports!7803 |
Flashing Whether it is possible to flash the device with pmbootstrap flasher. |
Works
|
|---|---|
USB Networking After connecting the device with USB to your PC, you can connect to it via telnet (initramfs) or SSH (booted system). |
Works
|
Internal storage eMMC, SD cards, UFS... |
Works
|
SD card Also includes other external storage cards. |
Works
|
Battery Whether charging and battery level reporting work. |
Works
|
Screen Whether the display works; ideally with sleep mode and brightness control. |
Works
|
Touchscreen |
Works
|
| Multimedia | |
3D Acceleration |
Works
|
Audio Audio playback, microphone, headset and buttons. |
Works
|
| Connectivity | |
WiFi |
Works
|
Bluetooth |
Works
|
| Miscellaneous | |
FDE Full disk encryption and unlocking with unl0kr. |
Untested
|
USB OTG USB On-The-Go or USB-C Role switching. |
Works
|
HDMI/DP Video and audio output with HDMI or DisplayPort. |
Works
|
Contributors
Users owning this device
How to enter flash mode
- Fastboot mode: Hold and while the phone is off
Installation
Using modifed ABL with EFI boot
The repository https://github.com/sunflower2333/abl-build-ci contains a build setup to rebuild the Android Bootloader (ABL) with an additional feature to allow searching ESP partitions for EFI bootloader and boot over it.
The allow generating a systemd-boot or grub image, and use this feature to boot it.
In order to flash it, when on android run:
$ adb reboot fastboot
When in fastbootd, run:
$ fastboot flash abl abl_pineapple_testsigned.elf
$ fastboot reboot
Boot from SD
Generate a 512 bytes boot image for an SDCard:
$ pmbootstrap install --sector-size 512
Insert the SDCard, press and while the phone is off, select "Boot on ESP" with and press .
Boot from eMMC
Generate a boot images:
$ pmbootstrap install --split
Enter fastboot and flash with:
$ fastboot flash rawdump ayaneo-pocket-s2-boot.img
$ fastboot flash userdata ayaneo-pocket-s2-root.img
Power off, press and while the phone is off, select "Boot on ESP" with and press .