Blackview Tab 15 Pro (blackview-tab15pro)
Appearance
(Redirected from Blackview Tab 15 Pro)
| This device is marked as not booting. |
| Manufacturer | Blackview |
|---|---|
| Name | Tab 15 Pro |
| Codename | blackview-tab15pro |
| Released | 2023 |
| Type | tablet |
| Hardware | |
| Chipset | Unisoc Tiger T606 (UMS9230) |
| CPU |
2× 1.6 GHz ARM Cortex‑A75 6× 1.6 GHz ARM Cortex‑A55 |
| GPU | Mali-G57 MC1 @ 650 MHz |
| Display | 1920 x 1200 |
| Storage | 256 GB |
| Memory | 8 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android (Doke OS_P) 12 (Doke OS_P 3.0) |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android (Doke OS_P) |
| FOSS bootloader | no |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
Contributors
Users owning this device
- Akku (Notes: stock Android, Bootloader unlocked)
Unlocking the bootloader
| TODO: Add detail, for Linux |
Use ums9230_universal_unlock_UFS.dangerous.zip [1]
Power off -> Push -> Connect USB
How to enter flash mode
| TODO: Add step-by-step instructions for enabling flash mode. |
+ + -> recovery -> fastboot (boot into fastbootd)
Installation
Notes
- has a super.img