Elo I-series Android AIO 2.0 (elo-aaio2)
Appearance
| This device is unsupported by postmarketOS (most likely due to its architecture being unsupported, or limited system resources).
Reason: basic lk2nd port, no OS support yet, but should be possible to make a good PMOS port |
|
CHANGE_ME CHANGE_ME | |
| Manufacturer | Elo |
|---|---|
| Name | I-series Android AIO 2.0 |
| Codename | elo-aaio2 |
| Model | ESYxxi1b |
| Released | CHANGE_ME |
| Type | tablet |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm APQ8053 |
| CPU | 8x 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Display | 1920x1080 LCD |
| Storage | 16/32 GB |
| Memory | 2/3 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 7.1 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android |
| FOSS bootloader | partial |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
pmOS kernel The kernel version that runs on the device's port. |
6.x.x |
Unixbench score Unixbench Whetstone/Dhrystone score. See Unixbench. |
0.0 |
Contributors
Users owning this device
- Ryjelsum (Notes: 4 of them; bringing up a port)
How to enter flash mode
Enter recovery by holding the 'home' button while powering on the device. The power button will flash rapidly, and then it will boot into recovery.
You may also enter EDL mode by holding both buttons as the device powers on.
Installation
An initial lk2nd port exists here. The buttons are not properly mapped, but it does boot to the fastboot splash screen.
You may also find it beneficial to install custom recovery; a compiled version of TWRP for these devices exists here.
See also
Third party Android kernel fork (contains Android .dts files)