Lenovo IdeaTab A7600-H (lenovo-lvp9)
Appearance
| 🚧 | This page is a work-in-progress. Some information contained within may be inaccurate or incomplete. |
| This device is marked as not booting. |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Name | IdeaTab A7600-H |
| Codename | lenovo-lvp9 |
| Released | 2014 |
| Type | tablet |
| Hardware | |
| Chipset | MediaTek MT8382 |
| CPU | 4x 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Display |
800 x 1280 @ 60Hz (10.1" IPS LCD) |
| Storage | 256 / 512 GB |
| Memory | 1 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 4.2.2 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android 4.4.2 |
| FOSS bootloader | no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |