Motorola Moto G85 (motorola-malmo)
Appearance
| This device is marked as not booting. |
|
The Motorola Moto G85. | |
| Manufacturer | Motorola |
|---|---|
| Name | Moto G85 |
| Codename | motorola-malmo |
| Released | 2024 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (SM6375) |
| CPU |
Octa-core 2x2.3 GHz Cortex-A78 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 619 |
| Display | 6.67 in, P-OLED, 1080 x 2400 pixels, 120Hz, 1600 nits |
| Storage | 128-512GB |
| Memory | 8-12GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 14 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android 15 |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
Contributors
Maintainer(s)
Users owning this device
- ZeroCool32 (Notes: Daily driver)