Oppo A17 (oppo-a17)
Appearance
| pmOS can't run on its internal storage. |
| This device is unsupported by postmarketOS (most likely due to its architecture being unsupported, or limited system resources).
Reason: port started, documenting |
| Manufacturer | Oppo |
|---|---|
| Name | A17 |
| Codename | oppo-a17 |
| Model | CPH2477 |
| Released | 2022 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Mediatek Helio G35 (MT6765) |
| CPU |
4x 2.3 GHz Cortex-A53 4x 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 @ 680 MHz |
| Display | 720 x 1612 LCD @ 60 Hz, 20:9, 6.56" |
| Storage | 64/128 GB |
| Memory | 3/4/6 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 12 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android |
| FOSS bootloader | no |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
yes |
Contributors
Users owning this device
- FuzzyPixelzz (Notes: starting mainline port)
How to enter flash mode
Unlocking the bootloader of Oppo A17 is possible, although not a simple task due to the fact that the manufacturer tried desperately to make it not so.
| Add step-by-step instructions for enabling flash mode. |
Installation
Using pmbootstrap
Follow Installation/Using pmbootstrap. When asked for the device's vendor/codename, select oppo as the vendor and a17 as the codename.
To flash the image to the device:
- Enter flashing mode (see #How to enter flash mode)
- Run
pmbootstrap flasher flash_kernelto flash the kernel - Run
pmbootstrap flasher flash_rootfs