Realme C35 (realme-rmx3511)
Appearance
| This device has been tested with postmarketOS, but its device package has not yet been added to the postmarketOS repositories. This means that it cannot be selected in pmbootstrap. |
|
Realme C35 running Phosh, System Details | |
| Manufacturer | Realme |
|---|---|
| Name | C35 |
| Codename | realme-rmx3511 |
| Released | 2022 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (UMS9230) |
| Display | 1080x2408 IPS LCD @60 Hz, 6.6" |
| Storage | 64/128 GB |
| Memory | 4 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android (RealmeUI) 11 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android (RealmeUI) 13 |
| FOSS bootloader | no |
| postmarketOS | |
| Category | testing |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
yes |
pmOS kernel The kernel version that runs on the device's port. |
6.19.0-rc1 |
Flashing Whether it is possible to flash the device with pmbootstrap flasher. |
Partial
|
|---|---|
USB Networking After connecting the device with USB to your PC, you can connect to it via telnet (initramfs) or SSH (booted system). |
Partial
|
Internal storage eMMC, SD cards, UFS... |
Works
|
SD card Also includes other external storage cards. |
Works
|
Battery Whether charging and battery level reporting work. |
Broken
|
Screen Whether the display works; ideally with sleep mode and brightness control. |
Partial
|
Touchscreen |
Works
|
| Multimedia | |
3D Acceleration |
Works
|
Audio Audio playback, microphone, headset and buttons. |
Untested
|
Camera |
Untested
|
Camera Flash |
Untested
|
| Connectivity | |
WiFi |
Broken
|
Bluetooth |
Broken
|
GPS |
Untested
|
NFC Near Field Communication |
Untested
|
| Modem | |
Calls |
Untested
|
SMS |
Untested
|
Mobile data |
Untested
|
| Miscellaneous | |
FDE Full disk encryption and unlocking with unl0kr. |
Untested
|
USB OTG USB On-The-Go or USB-C Role switching. |
Untested
|
Fingerprint Fingerprint reader. |
Untested
|
| Sensors | |
Accelerometer Handles automatic screen rotation in many interfaces. |
Untested
|
Ambient Light Measures the light level; used for automatic screen dimming in many interfaces. |
Untested
|
Proximity |
Untested
|
Haptics |
Untested
|
Contributors
Users owning this device
- Faveoled2 (Notes: Unisoc mainlining target)
Secondary bootloader
uniLoader
Support for this device is implemented in uniLoader.