Samsung Galaxy A2 Core (samsung-a2corelte)
Appearance
| This device is supported as part of a generic port. Refer to Samsung Exynos 7 (samsung-exynos7) for installation instructions and more information. |
|
A2 Core running Phosh | |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Name | Galaxy A2 Core |
| Codename | samsung-a2corelte |
| Released | 2019 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Samsung Exynos 7870 Octa |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
| Display | 540 x 960 PLS IPS |
| Storage | 8/16 GB |
| Memory | 1 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android (Go) 8.0 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android (Go) |
| postmarketOS | |
| Category | testing |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
yes |
Unixbench score Unixbench Whetstone/Dhrystone score. See Unixbench. |
1304.5 |
| Generic port | Samsung Exynos 7 (samsung-exynos7) |
| Device package |
|
| Kernel package |
|
Flashing Whether it is possible to flash the device with pmbootstrap flasher. |
Works
|
|---|---|
USB Networking After connecting the device with USB to your PC, you can connect to it via telnet (initramfs) or SSH (booted system). |
Works
|
Internal storage eMMC, SD cards, UFS... |
Works
|
SD card Also includes other external storage cards. |
Works
|
Battery Whether charging and battery level reporting work. |
Partial
|
Screen Whether the display works; ideally with sleep mode and brightness control. |
Partial
|
Touchscreen |
Works
|
| Multimedia | |
3D Acceleration |
Works
|
Audio Audio playback, microphone, headset and buttons. |
Broken
|
Camera |
Broken
|
Camera Flash |
Broken
|
| Connectivity | |
WiFi |
Works
|
Bluetooth |
Works
|
GPS |
Broken
|
| Modem | |
Calls |
Broken
|
SMS |
Broken
|
Mobile data |
Broken
|
| Miscellaneous | |
FDE Full disk encryption and unlocking with unl0kr. |
Untested
|
USB OTG USB On-The-Go or USB-C Role switching. |
Broken
|
| Sensors | |
Accelerometer Handles automatic screen rotation in many interfaces. |
Works
|
Ambient Light Measures the light level; used for automatic screen dimming in many interfaces. |
Works
|
Proximity |
Works
|
Haptics |
Works
|
| This page is supplementary to the Samsung Exynos 7 (samsung-exynos7) page. Please document only device-specific information here. |
Samsung Galaxy A2 Core is an entry-level Exynos 7870 device released by Samsung in 2019.
Contributors
Users owning this device
Mainline status
This device is supported in mainline tree from kernel.org
How to enter flash mode
- Download (Heimdall): When the phone is powered off, insert the USB cable while holding the and buttons. A turquoise colored screen will appear, asking for confirmation. Press to confirm.
- Recovery: Power on the device by holding down and buttons.
See also
pmaports!4981 Initial merge request