Samsung Galaxy J1 (2016)
Appearance
| This device is marked as not booting. Status: kernel compiles and working on it currently |
|
| |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Name | Samsung Galaxy J1 (2016) |
| Codename | samsung-j1xlte |
| Model | SM-J102W |
| Released | January 2016 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Samsung Exynos 3 |
| CPU | 4x Cortex-A7 |
| GPU | Mali T720 @ 600 MHz |
| Display | 480 x 800 Super AMOLED @ 60 Hz |
| Storage | 8GB |
| Memory | 1GB |
| Architecture | armv7 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 5.1.1 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android 6.0.1 |
| FOSS bootloader | yes |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
pmOS kernel The kernel version that runs on the device's port. |
6.x.x |
Unixbench score Unixbench Whetstone/Dhrystone score. See Unixbench. |
? |
Contributors
Users owning this device
How to enter flash mode
| Make sure to unlock your bootloader before you try PMOS, it will not work if you keep it locked. |
Step 1: Power off your phone. Step 2: Hold the Volume Down, Home and Power buttons and release the power button when you see the Samsung logo.
| If it boots into Android or the recovery then power off again and retry. |
Step 3: When you see the blue screen asking if you want to go into download mode press the volume up button Now you are in download mode!
Installation
Using pmbootstrap
Follow Installation/Using pmbootstrap. When asked for the device's vendor/codename, select FIXME as the vendor and FIXME as the codename.
To flash the image to the device:
- Enter flashing mode (see #How to enter flash mode)
- Run
pmbootstrap flasher flash_kernelto flash the kernel - Run
pmbootstrap flasher flash_rootfs
See also
https://en.wikipedia.org/wiki/Samsung_Galaxy_J1_(2016)
Almost done! Don't forget the photo and looking at the automatically generated devices page. Lemmy post template TODO TODO: Add this section
After creating a post on Lemmy, replace the placeholder for the post ID in the template with the actual post ID found in the post's URL. See also