Samsung Galaxy Tab S6 LTE (gts6l)
Appearance
| This device is unsupported by postmarketOS (most likely due to its architecture being unsupported, or limited system resources).
Reason: Investigating |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| Name | Galaxy Tab S6 |
| Codename | samsung-gts6l |
| Model | SM-T865 |
| Released | 2019 |
| Type | tablet |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 (SM8150) |
| CPU | 1x 2.84GHz Kryo 485 Prime (A76-based) 3x 2.42GHz Kryo 485 Gold (A76-based) 4x1.8GHz Kryo 485 Silver (A55-based) |
| GPU | Adreno 640 |
| Display | 2560 x 1600 @ 60Hz Super AMOLED (287 ppi), 16:10, 10.5" (26.72 cm) |
| Storage | 256 GB |
| Memory | 8 GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 9 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android 12 |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
pmOS kernel The kernel version that runs on the device's port. |
none |
Unixbench score Unixbench Whetstone/Dhrystone score. See Unixbench. |
0.0 |
Contributors
Users owning this device
Variants
There are three variants of this tablet:
- SM-T865 aka sm-gts6l, which has 256 GB flash and LTE (this one)
- SM-T860 aka sm-gts6lwifi, which has 128 GB flash and only Wi-Fi (very similar)
- SM-T66N which has 256GB flash and 5G, but runs on an other SoC
How to enter flash mode
Power off the device. Attach the tablet to any usb host device (eg. Computer). Power the device on whilst holding and . Do not let go until you see the download mode.
Installation
Using pmbootstrap
Follow Installation/Using pmbootstrap. When asked for the device's vendor/codename, select FIXME as the vendor and FIXME as the codename.
To flash the image to the device:
- Enter flashing mode (see #How to enter flash mode)
- Run
pmbootstrap flasher flash_kernelto flash the kernel - Run
pmbootstrap flasher flash_rootfs