Samsung Galaxy Z Flip3 5G (samsung-b2q)
Appearance
| This device is unsupported by postmarketOS (most likely due to its architecture being unsupported, or limited system resources).
Reason: Not started on it (yet) |
| Manufacturer | Smasnug |
|---|---|
| Name | Galaxy Z Flip3 5G |
| Codename | samsung-b2q |
| Model | CHANGE_ME |
| Released | 2021 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 (SM8350) |
| CPU |
Octa-core (1x2.84GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Display | 1080x2640 AMOLED 120Hz |
| Storage | 128/256GB UFS 3.1 |
| Memory | 8GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 11 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android 15 |
| Optional software | OneUI |
| FOSS bootloader | no |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
yes |
Contributors
Users owning this device
- Ellyqw (Notes: Got it from a friend after it was returned by cops. Porting Linux to this device will be extremely funny thanks to malware persistence (cellebrite))