Xiaomi POCO X5 (xiaomi-moonstone)
Appearance
| This device is marked as not booting. |
| Manufacturer | Xiaomi |
|---|---|
| Name | POCO X5 |
| Codename | xiaomi-moonstone |
| Released | 2023 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G (SM6375) |
| CPU |
Octa-core 2x2.2 GHz Kryo 660 Gold 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| GPU | Adreno 619 |
| Display | 6.67 in, AMOLED, 1080 x 2400 pixels, 120Hz, 1200 nits |
| Storage | 128-256GB |
| Memory | 4-8GB |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 12 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
no |
Contributors
Maintainer(s)
Users owning this device
- SouceCalve (Notes: 5G version)
Port status
| WARNING: THIS PORT HAS NOT EVEN BEGUN, BUT THE EVENTUAL PORT MIGHT NOT BE COMPATIBLE WITH THE Xiaomi Redmi Note 12 5G (xiaomi-sunstone), DESPITE SHARING THE SAME KERNEL TREE! |
Flash modes
- Fastboot mode: + (
adb reboot bootloader) - Recovery mode: + (
adb reboot recovery,fastboot reboot recovery)