Xiaomi Redmi 15 5G (xiaomi-spring)
Appearance
| This device is unsupported by postmarketOS (most likely due to its architecture being unsupported, or limited system resources).
|
| Manufacturer | Xiaomi |
|---|---|
| Name | Redmi 15 5G |
| Codename | xiaomi-spring |
| Model | 25057RN09G |
| Released | 2025 |
| Type | handset |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 5G (SM6375) |
| CPU |
2x 2.2 GHz Kryo 660 Gold (Cortex-A78) 6x 1.7 GHz Kryo 660 Silver (Cortex-A55) |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| Display | 1080 × 2340 IPS LCD @ 144 Hz, 20.6:9, 6.9" |
| Storage | 128 / 256 GB UFS 2.2 |
| Memory | 6 / 8 GB LPDDR4X |
| Architecture | aarch64 |
| Software | |
Original software The software and version the device was shipped with. |
Android 15 |
Extended version The most recent supported version from the manufacturer. |
Android |
| FOSS bootloader | no |
| postmarketOS | |
Pre-built images Whether pre-built images are available from the postmarketOS Installation page. |
no |
Mainline Instead of a Linux kernel fork, it is possible to run (Close to) Mainline. |
yes |
Contributors
Users owning this device
- Fabian (Notes: 2x 8/256GB -> 1x main, 1x testing)